Крагујевачко културно лето одвија се и у Историјском архиву Шумадије.
У вечерњим сатима, на отвореном, испред ове установе култруе од 1. до 5. августа организују се вечери дружења и читања поезије и прозе историјске тематике.
Одломке из својих књига читају аутори, ствараоци чланови крагујевачких удружења писаца.
Историја Шумадије, знамените личности града Крагујевца или Србије уопште често мотивишу ауторе књижевности.
Без обзира да ли је реч о прози или поезији, читалачка публика историјске романе, драме па и филмове најрадије прати.
Прве вечери манифестације „Архив у речи“ издвојено је за ауторе из крагујевачких удружења.
Манифестација се одвија из вечери у вече у пријатном амбијенту, на отвореном испред Историјског архива Шумадије, видно уређеног.
Културно лето отворило је Архив.
За 2. и 3. август предвиђене су књижевне радионице, односно сви заинтересовани аутори који желе ствараће од 18 до 20 часова поезију и прозу на тему историје, историјских личности на основу грађе која се налази у Архиву, а најбољи своја дела читаће у завршници манифестације.
Последње вечери издвајају се најбоља остварења о историји.