10 минута: Безбедност деце на интернету

Међународни дан безбедног интернета обележава се друге седмице у фебруару у више од 130 земаља широм света.

Најозбиљнији проблеми везани су за децу, која путем интернета, пребрзо успостављају однос поверења са виртуелним пријатељима.

О безбедности деце на интернету и едукацији родитеља о начину заштите, разговарали смо са дечијим психологом крагујевачког Дома здравља Александром Јоксић.

Дигитално описмењавање деце и младих услов је за правилно, ефикасно и безбедно коришћење нових технологија.

Како број деце која користе интернет нагло расте, неопходно је предузети посебне мере како би се, не само деца, него и родитељи едуковали о безбедном боравку на вебу.

Дан сигурнијег интернета, који се одржава сваке године у фебруару, је међународно прихваћен датум који промовише паметно коришћење информационо-комуникационих технологија и алата.

Циљ је да се деци у најранијем добу усади свест о корисности модерних технологија, али и о безбедносним ризицима о којима треба водити рачуна.

Зарад безбедног коришћења интернета, подједнако је важно да се са предностима и недостацима упознају и деца и родитељи.

Крагујевачко саветовалиште током целе године, организује едукације у школама за децу и родитеље.

Стручњаци кажу да постоје јасни симптоми који указују да се дете сусреће са неком врстом насиља на интернету.

Број корисника паметних телефона међу децом узраста од 4 до 15 година нагло расте.

Иако се у земљама Европске уније психолози и педијатри изразито противе и јасно родитељима стављају до знања да деца не треба да користе телефоне и рачунаре, у Србији то није случај.

Истраживање које је спровела Фондација Тијана Јурић показује да 50 одсто десетогодишњака на узорку од 3200 деце, има свој телефон и да на недељном нивоу потроши око девет сати играјући игрице.

 

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *