Батут: Апел родитељима да правовремено имунизују децу

Институт за јавно здравље Батут позвао је данас родитеље све невакцинисане и непотпуно вакцинисане деце да се јаве ради заказивања вакцинације и подсетио да је у периоду од 12. јануара до 3. фебруара ове године у Србији од малих богиња оболело укупно 26 особа.

„Апелујемо на родитеље све невакцинисане и непотпуно вакцинисане деце узраста од навршених 12 месеци до 18 година да се јаве службама за здравствену заштиту деце надлежних домова здравља у циљу заказивања вакцинације ММР вакцином како би заштитили своју децу, али и све оне особе у свом окружењу које не могу бити вакцинисане (деца млађа од 12 месеци, деца која због свог здравственог стања не могу да буду вакцинисана)“, наводи се у саопштењу.

Батут подсећа да су током 2020. и 2021. године пандемија Ковида-19, али и одбијање и одлагање имунизације од стране родитеља, утицали на пад обухвата свим вакцинама предвиђеним Календаром обавезне имунизације лица одређеног узраста у Србији, а нарочито на обухват имунизацијом против малих богиња, заушака и рубеле.

„Сваки пад обухвата имунизацијом доводи до накупљања осетљивих, невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних особа, што је за последицу имало поновну појаву епидемијског јављања малих богиња у нашој земљи“, напомиње се у саопштењу.

Како се прецизира, од 26 оболелих од малих богиња у поменутом периоду, 25 је на територији Смедерева, где је пријављена епидемија, а једна особа је на територији Новог Сада.

Већину оболелих чине невакцинисана деца млађа од две године и деца предшколског узраста.

„Мале богиње су веома заразно акутно вирусно обољење које може довести до озбиљних компликација као што су упала плућа (код 6 од 100 оболелих особа) и упала мозга (код 1 од 1.000 оболелих), које за последицу могу имати и смртни исход.

Компликације су нарочито честе код особа млађих од пет и старијих од 20 година, као и код особа са различитим стањима ослабљеног имунитета“, напомиње Батут.

У саопштењу се подсећа да је током епидемије малих богиња 2017. и 2018. године оболело око 5.800 особа, при чему је 15 особа преминуло, од којих су четворо била деца млађа од пет година.

Једина ефективна мера за спречавање појаве нових случајева оболевања од малих богиња и сузбијања епидемије је вакцинација против малих богиња, заушки и рубеле (ММР вакцином) све невакцинисане и непотпуно вакцинисане деце узраста од навршених 12 месеци до 18 година коју треба спровести не само у срединама где су се јавили случајеви оболевања од малих богиња, већ на територији читаве земље.

Батут пдсећа да се имунизација против малих богиња, заушки и рубеле према Календару обавезне имунизације лица одређеног узраста спроводи са две дозе ММР вакцине, при чему се прва доза даје са навршених 12 месеци живота, а друга пре уписа у први разред основне школе.

Поред тога, могућа је вакцинација и свих невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних особа до навршене 18. године живота (пропуштена годишта).

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *