Јединствено управно место у 25 градова и општина у Србији

Како би грађанима биле пружене боље и ефикасније услуге, 25 градова и општина отворило је Јединствено управно место.

Без обилазака различитих институција, све што је потребно сада можете да урадите – на једном месту и у најкраћем могућем року. У Министарству државне управе и локалне самоуправе најављују да ће буџетски фонд, који је на располагању градовима и општинама за отварање јединствених управних места, у следећој години бити два и по пута већи.

Град Пирот један је од градова који је, уз финансијску подршку Министарства за државну управу и локалну самоуправу, општински услужни центар трансформисао у модерно Јединствено управно место. Градоначелник каже да им је за тај посао било потребно неколико месеци, али да није само угодан амбијент оно чему су тежили.

Ми смо кренули у реформу јавне управе и наше управе поодавно. Желимо да што је могуће више услуга пружамо на једном месту грађанима, да имамо обједињене услуге и републички органи и локална самоуправа и да човек када дође у јединствено управно место може да што је могуће више послова заврши на једном месту. Могу да заврше своје послове и када је дечија заштита у питању и када је одељење за урбанизам у питању, ту постоји наравно и шалтер Поште да не морају да иду негде нешто да плаћају и када је можда захтев за издавање личне карте или возачке дозволе, све би то желели или тренутно сада имамо, објашњава Владан Васић, градоначелник Пирота.

Редови које смо затекли се направе, али кратко трају. Грађанима прија могућност да све послове заврше на једном месту.

Дошла сам да платим порез на имовину. Успела сам да завршим. Све сам завршила на једном месту, објашњава Руминица Јовановић, грађанка Пирота.

Бисерка Недељковић које је дошла да провери дуговања за порез каже да је све брзо завршила и да Јединствено управно место значи много, јер се не губи време због других обавеза.

Лепо пише, локална пореска администрација, нема шетања од шалтера до шалтера, каже један грађанин Пирота.

Министарство државне управе и локалне самоуправе планира да повећа буџетска давања за отварање јединствених управних места. Према речима министарке, тај фонд ће за следећу годину бити увећан 2 ипо пута. Градовима и општинама биће на располагању 100 милиона динара, каже она.

За сада у Србији има 25 градова и општина које имају јединствено управно место. Овим позивом у јануару придружиће се још 15ак градова и општина. Позивам градске и општинске управе да се пријаве већ у јануару, одмах после новогодишњих празника, што значи да је време да сада припремају документацију и да аплицирају за средства за отварање јединственог управног места. Врло је важно да ваши грађани у вашем окружењу добију професионалну и љубазну услугу и, наравно да је неопходно да испоштују неке техничке предуслове, али то већ градови и општине знају јер смо ми у сталном контакту са њима, каже Марија Обрадовић, министарка државне управе и локалне самоуправе.

Јединствено управно место само је један од резултата реформе јавне управе која се у Србији спроводи уз подршку Европске уније. Главни кородинатор реформе је Министарство државне управе и локалне самоуправе.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *