Кад летовање преседне (а није ни почело)

Синоћ су у Крагујевцу испражњена два аутобуса са 90 путника који су кренули на летовање у Грчку из неколико градова.

Испоставило се да је њихово путовање до мора трајало само сат времена, а превозник их је обавестио да им је летовање отказано.

Медији широм земље пренели су ову вест, која је донела још једну потврду да је овогодишња туристичка сезона почела неславно.

За две недеље чак три туристичке агенције насамариле су путнике који су своје летовање платили уредно.

Туристичке инспекције су свакодневно на терену а надлежни у Министарству трговине, туризма и телекомуникација упозоравају грађане да сваку сумњу у квалитет, нарочито ниске цене аранжмана и веродостојност пословања туристичких агенција одмах пријаве инспекцији.

Путници који су синоћ кренули на летовање у Паралију и Олимпик Бич морали су да напусте аутобус јер су добили информацију да је на самом поласку летовање отказано.

Ова веома непријатна ситуација узнемирила је српску јавност а туристичка инспекција као и инспектори за привредни криминал детаљно испитују пословање агенције из Чачка преко које су туристи уплатили летовање.

Према информацијама које смо добили у Министарству трговине, туризма и телекомуникација највероватније се ради о неизмирењу новчаних обавеза домаће агенције страном пословном партнеру. Исти сценарио као са агенцијом САБ.

У Србији послује на стотине туристичких агернција које привлаче туристе нереално ниским ценама летовања, нарочито за Грчку.

Како би се избегле мучне ситуације које могу да настану приликом одласка на летовање на некој од иностраних дестинација надлежни саветују да се туристи најпре добро информишу о агенцији којој поклањају поверење.

Законодавац јасно предвиђа у којим сличајевима туристичка агенција може да буде санкционисана приликом неправилности у пословању.

Од санкција, казни или затварења агенције путници намају много користи, односно тиме не може да се надокнади изгубљено летовање, новац, време, добијени стрес.

Права препорука туристима који одлазе на летовање је да детаљно прочитају уговор који потписују са агенцијама као и да се на најбољи начин информишу о условима летовања, а тај уговор у већини случајева ретко ко чита.

Уколико ипак дође до непредвиђених ситуација или било каквих неправилности на самом летовању потребно је одмах обавестити надлежну инспекцију.

Поверење које путници губе у српске предузетнике је ипак трајно ненадокнадиво.

Извештава новинарка РТК Ксенија Ђерковић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *