Стручњаци се слажу да код исхране деце највише недостаје поврћe. Међутим, многим родитељима је тешко да приволе децу да редовно једу макар мало поврћа, а још теже да их убеде се на тањиру нађе свакодневно.
У Специјалистичко-консултативној служби Дома дравља Крагујевац, нутриционисти се свакодневно боре са тим проблемом.
Исхрана деце представља камен темељац у њиховом будућем здрављу и развоју. Деца су по својој природи склона лаком учењу и прихватању правилних прехрамбених и животних навика које зависе искључиво од родитеља.
Наравно, не треба ускраћивати деци оно што њихови вршњаци једу, али умерено.
По мишљењу нутриционста треба деловати мудро и објашњавати зашто је одређен начин исхране бољи и зашто треба јести више поврћа.
Такође, исхрана са много додатог шећера у детињству доводи до развоја гојазности, повишеног нивоа глукозе у крви а касније у животу, до дијабетеса и повишеног ризика од срчаних обољења.
Препорука нутрициониста је да деца између 2. и 18. године не треба да уносе већу количину додатог шећера од 24 грама или 6 кашичица дневно.
Док деца пре друге године не би требало слаткише уопште да конзумирају.
Поврће је добар извор витамина, минерала и дијетних влакана.
Тако да, уколико децу научимо од малих ногу да се правилно хране утицаћемо на њихово понашање када одрасту, што доноси непроцењиву вредност у виду бољих животних навика и следствено томе добро здравље.
Извештава новинарка РТК Ксенија Ђерковић.