Град Крагујевац је прошле године започео два значајна еколошка пројекта.
Један је “Повећање стопе рециклаже за батерије и сијалице“, а други “Управљање стакленом амбалажом“.
Само у другој половини прошле године прикупљено је 37 тона стакла.
Међутим, када је реч о батеријама и сијалицама код грађана влада мање интересовање за одлагање ове врсте отпада у адекватне посуде.
Крагујевац је међу првим локалним самоуправама које су се укључиле у пројекат “Управљање стакленом амбалажом“, а град је добио 150 наменских контејнера за рециклажу стакла.
Стаклена звона се налазе на више локација у граду, а само у другој половини прошле године прикупљено је 37 тона стакла.
Захваљујући пројекту “Повећање стопе рециклаже за батерије и сијалице“ у граду је почело и прикупљање ове врсте отпада на седам локација.
И док код грађана влада велико интересовање за сакупљање стакла, то није случај са батеријама.
Батерије и сијалице се сврставају у опасан отпад, што значи да садрже бројне токсичне материје које могу да загаде земљу и ваздух, а преко њих дођу и до ланца исхране ако се не одлажу правилно.
Највећи изазов представља недовољно развијена прикупљачка мрежа, односно чињеница да грађани, осим у неколико супермаркета, раније нису имали где да одлажу истрошене батерије и сијалице.
Овим пројектима повећаће се доступност посуда за рециклажу опасног отпада, а самим тим и створити нове прилике да се грађани активније укључе у рециклажу и допринесу очувању животне средине.
Извештава новинар РТК Зорица Савић Ранковић.