Магнетна резонанца стиже и у Крагујевац

Директорка Републичког фонда за здравтсвено осигурање (РФЗО), Сања Радојевић Шкодрић изјавила је да је Србија после многих великих улагања, достигла такав ниво здравствене заштите да је дошло време да се у наредном периоду усредсреди на превенцију.

Она је у интервјуу за Српски Телеграф подсетила да ће у наредна два месеца бити набављене 22 магнетне резонанце за 10 градова и општина, међу којима су Ниш, Крагујевац, Лесковац, Шабац, Ваљево, Чачак, Звездара итд.
„Када сви ови градови добију магнете, више неће бити листе чекања“, рекла је Радојевић Шкодрић.
Поред магнета, појединим општинама међу којима су Кладово, Неготин, Сурчин, Прокупље, Куршумлија, Крушевац биће додељени и најсавременији дигитални мамографи, попут оног који је недавно је уручен  болници у Лесковцу, најавила је Радојевић Шкодрић.
Како је истакла држава издваја све више средстава за лечење деце у иностранству о чему сведоче и подаци да је о трошку РФЗО у последњих 10 година 5.122 деце послато у иностранство на лечење, за шта је издвојено око 3,95 милијарди динара, док је у периоду од 2008. до 2012. године за 440 деце омогућено лечење у иностранству, за шта је потрошено око 600 милина динара.
„Ово је могуће само захваљујући средствима огромном износу финансијских средстава које улажемо, а ове године смо и ребалансом додали средства у износу од милијарду динара“, рекла је Радојевић Шкодрић и додала да су као опцију укључили одлазак на лечење у Енглеску и Америку за оне случајеве који се не могу лечити у другим центрима.
Како је истакла опција лечења у иностранству о трошку РФЗО-а могућа је не само за децу, већ и за одрасле, а за те потребе у периоду од 2013. до ове године издвојено је 1,87милијарди динара, односно три пута више, него у периоду од 2008. до 2012. године.
Буџет за финасирање лечења у иностранству о трошку РФЗО-а одређује се на почетку сваке године, а да би се неко јавио о фонду, потребно је да прво здравтсвена установа у којој се пацијент лечи поднесе предлог фонду, после чега се изјашњава комисија, док се код хитних случајева, захтеви одобравају у року од 24 сата.
Директорка РФЗО-а посебно је истакла значај споразума који РФЗО има са владом, захваљујући ком су им авиони на располагањау за превоз пацијената у иниострантсво.
Она је најавила да ће Србија бити прва земља у Европи у којој ће бити доступан лек за лечење булозне епидермолизе, ретке болести, који је регистрован само у Сједињеним америчким државама и чија је цена око 650.000 долара.
„Буџет за ретке болести формиран је први пут 2012. и тада је износио 130 милиона динара, а ове године буџет, захваљујући ребалансу, износи 7,2 милијарде динара, што је 55 пута више“, рекла је Радојевић Шкодрић.
Она је додала да је и овогодишњи буџет за лекове за ретке болести такође највећи до сада, и износи око 10,8 милијарди динара.
„Тако да, заједно са буџетом Србије, то је 18 милијарди динара у овој години које су издвојене за ретке болести“, истакла је Радојевић Шкодрић.
До краја ове године биће издата нова листа иновативних лекова, која ће бити проширена, најавила је Радојевић Шкодрић, и напоменула да су трошкови иновативне терапије данас драстично већи него пре.
„Укупна средства за све иновативне лекове који се већ налазе на листи лекова, а која су утрошена у периоду од 2000. до 2012. године износе 19 милијарди, а у периоду од 2013. до 2023. године то је 135 милијарди динара“, закључила је Радојевић Шкодрић.
ИЗВОР: Танјуг

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *