Један од најлепших и најрадоснијих српских обичаја, који није нестао јесте фарбање јаја за Васкрс.
На Велики петак кувају се и фарбају јаја, што представља посебну радост за децу. Прво јаје се боји у црвено. Оно се зове „чуваркућа“ и чува се до наредног Васкрса.
Црвена боја симболизује Христову невино проливену крв на Голготи и његово васкрсење.
По традицији, домаћица васкршња јаја боји на Велики петак, у дан када се, иначе, ништа друго не ради.
Симболика фарбање јаја врши се у спомен на догађај када је света Марија Магдалена путовала у Рим да проповеда Јеванђеље, и посетила цара Тиберија.
Тада му је, у знак пажње, као поклон, предала црвено јаје, и поздравила га речима: „Христос Васкрсе“.
Јаје се сматра универзалним симболом живота и плодности. На Васкрс, по обичају, домаћин први узима једно јаје, а за њим сви укућани.
Тад настане весеље и такмичење чије је јаје најјаче. То представља велику радост за децу. Приликом куцања изговара се, такође, Христос Васкрсе и Ваистину Васкрсе.
На Васкрс се прво једе кувано васкршње јаје, а онда остало јело. У сусрет највећем хришћанском празнику, грађани су овај петак искористили да купе потребне намирнице.
Купили су, кажу, само неопходно, док ће празник обележити, по препорукама, у кругу породице, ус војим домовима.
Грађани примећују и да, због ситуације са корона вирусом, не влада празнична атмосфера, а да су припреме за највећи и најрадоснији празник ове године биле другачије.
Већина каже да ове године неће бити велике гозбе, већ ће на столу бити скромна трпеза.
Све продавнице биле су добро снабдевене, пошто је, у данима пред Васкрс, традиционално повећана тражња.
Не треба заборавити, да поред ускршњих декорација, које ће ове године због читаве ситуације бити скромније, празничну атмосферу у дому стварају чланови породице.
За већину ће, по много чему, овај празник бити различитији од претходних, а неки ће овај 19. април запамтити као најнеобичнији Васкрс до сада.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.