Након Ковид пандемије, број оболелих од плућне емболије је у порасту и он је готово изједначен са бројем пацијената са срчаним ударом.
У организацији Универзитетског клиничког центра Крагујевац и крагујевачког Факултета медицинских наука у Крагујевцу одржан је стручни састанак на тему лечења плућног емболизма.
Том приликом, у Крагујевцу су приказане најновије препоруке за катетерске интервенције у акутном плућном емболизму и то два месеца пре светске презентације.
Стручни састанак у Крагујевцу је била јединствена прилика да два месеца пре званичног објављивања нових препорука чујемо какве ће методе и који принцип лечења бити када су у питању тромбектони и плућни емболизам.
Ове године, Европско удружење кардиолога написало је препоруке за коришћење нових процедура у акутној емболији плућа.
Све већи број људи има малигне болести, а плућни тромбоемболизми су њихов нераскидиви део.
На Универзитетском клиничком центру Крагујевац окупили су се еминентни стручњаци из области интервентне кардиологије који се баве плућним тромбо-емболијама у Србији.
Најновије стручне анализе показују да је, након пандемије корона вируса, повећан број венских болесника са тромбоемболизмом, као последица инфекције, али и зато што ни други болесници нису могли да се адекватно лече у време пандемије.
Извештава новинар РТК Зорица Савић Ранковић.