У првој недељи пролећне равнодневнице или непосредно после ње, православни верници обележавају највећи Хришћански празник Васкрс, односно васкрснуће Христово.
Овај верски празник симбол je победe живота над смрћу, али и празник љубави, праштања и вере у боље сутра.
Епархија Шумадијска широм отвара врата својих цркава и храмова и позива грађане да посећују свете литургије.
Највећи хришћански празник Васкрснуће Господње има велики историјски, верски, културолошки, социoлошки значај за човечанство. Празник над празницима слави се, широм хришћанског света, у свакој породици. Ускрс се слави три дана.
Традиционално, према обичајима на Велики петак се фарбају јаја, као симбол ускрснућа. Верници посећују цркве и храмове свих седам дана, који предходе Васкрсу.
У Страдалној или Страсној недељи, црква позива вернике да дођу у свете храмове и обележе Лазареву суботу, празник који се у народу назива Врбица.
Света архијерејска литургија биће одржана и на Цвети, у недељу 21. априла. Од Великог понедељка до Великог петка, у Страсној седмици, биће организоване Свете архијерејске литургије са почетком од 7 сати и 30 минута а на Велики четвртак и велико Бдење од 17 часова.
На Велики петак, који је и нерадан дан, Царски часови почињу ујутру од 7 сати и 30 минута. Изношење плаштанице је од 15 часова на Велики петак, а истог дана са почетком од 18 часова је Бденије и Статије.
Овај празник прославља се углавном у кругу породице а саборно окупљање, породичан ручак уз неизоставни поздрав „Христос Васкрсе – Ваистину васкрсе“ и куцање обојеним јајима, део су вишевековне традиције, која се одржала до данас.
На Велику суботу, 27. априла у 7 сати и 30 минута, биће организована света литургија. У поноћ ће, у Саборном храму Успења Пресвете Богородице, бити организовано Бдење, а на први дан Васкрса Пасхално вечерје од 18 часова.
Другог и трећег дана Васкрса, уобичајено, ће бити организовано Вечерње и света литургија.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.