У Крагујевцу је одржана манифестација „Ромско културно пролеће“ коју прати изложба слика, фотографија и речника ромског језика у издвојеном одељењу Народне библиотеке „Вук Караџић“ у Старој радничкој колонији.
У истом простору одржана је и Панел дискусија на којој се говорило о „Културној баштини Рома у Србији“ и граду Крагујевцу као примеру добре праксе који у континуитету ради на унапређењу положаја Рома.
Три поставке обележиле су манифестацију Ромско културно пролеће, а програми који афирмишу ромску културу не организују се први пут у Крагујевцу.
Посетиоци у одељењу Народне библиотеке у Старој радничкој колонији могу да виде изложбу слика, углавном портрета, овај пут одабраних значајних Ромкиња, затим фотографије уступљене из Куће ромске културе старе преко 100 година, као и део изложених речника и граматике ромског језика.
Манифестација “Ромско културно пролеће“ одржана је уз подршку Владе Републике Србије и града Крагујевца, који је већ издвојен на националном нивоу као пример добре праксе у спровођењу низа активности на унапређењу образовања, запошљавања Рома, чуло се на Панел дискусији.
Пут изласка из сиромаштва Рома води преко образовања, па се у наредном периоду очекују динамичнији програми на подстицању ромске популације да се школује, навела је Дамњановић и додала да предстоји и интерсекторско повезивање како би иницијативе социјалних, здравствених, образовних програма за Роме дале конкретне резултате.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.