У сусрет Светском дану здравља који се обележава 7. априла, а чији је мото ове године “Моје здравље, моје право“ најављен је програм обележавања који организују Црвени крст Крагујевац, Институт за јавно здравље, Дом здравља, Завод за стоматологију и Геронтолошки центар.
Основно људско право је право на здравље па је, у том смислу, потребно да становништво у сваком тренутку има информације о здрављу и доступним услугама. Институт за јавно здравље поводом Светског дана здравља, организује бројне активности.
Ове недеље организовано је већ неколико тестирања пушача у школама и радним организацијама.
И Црвени крст Крагујевац интензивно ради на здравствено -превентивним активностима, обухватајући све циљне групе.
Ове године лого Светског дана здравља је специфичан – посвећеност здрављу, али са аспекта људских права. Порука сваком грађанину је да има право да доноси одлуке о сопственом здрављу и да има приступ здравственим услугама, образовању и информацијама у вези са здрављем.
Ту је и посебан пројекат “Свако дете има право да одраста здраво“, који има за циљ повећање физичке активности током боравка у школи.
Развој психо-физичких способности и неговање здравих стилова живота уз активно укључивање ученика треба да допринесу развоју позитивних вредности код ученика.
Извештава новинар РТК Зорица Савић Ранковић.
