Здравствени радници свакодневно су у контакту са ковид позитивним пацијентима, па постоји велика вероватноћа да се на свом радном месту заразе корона вирусом.
Радно време проводе обучени у скафандере, са дуплим рукавицама, наочарима и визирима, али без обзира на висок степен заштите долази до заражавања.
Тренутно је у Србији преко хиљаду здравствених радника који имају Ковид 19, а у Клиничком центру у Крагујевцу је око деведесет медицинара инфицирано корона вирусом.
Највећи хероји данашњице су здравствени радници који се широм света суочавају са тешком борбом против заражавања корона вирусом.
У Србији је тренутно корона вирусом заражено око хиљаду медицинара, а борбу са Ковидом 19 предходних месеци изгубило је неколико лекара и медицинских техничара.
У Клиничком центру у Крагујевцу наводе да су у овој здравственој установи корона вирусом заражени лекари и техничари који, углавном, имају лакшу клиничку слику.
Многи лекари и медицински техничари нису у могућности да избегну заражавање, јер су на својим радним местима, у блиском контакту са пацијентима, у контакту са инфекцијом.
Иако се примењују све мере заштите и свакодневно носи заштитна опрема, заражавање је понекад немогуиће избећи.
Грађани Србије могу да помогну људима којима струка и радне обавезе налажу да буду у свакодневном ризику од корона вируса, а то су у највећој мери здравствени радници.
Уколико се уздрже од масовних окупљања, кућних прослава и поштују све епидемиолошке мере резултати одговорног понашања ће се видети и у пракси.
Број оболелих ће се драстично смањити, а здравствени радници ће, бар на кратко, одахнути од великог притиска због масовног пријема пацијената од којих многи имају тешку клиничку слику.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.