Поводом 75 година од пробоја логора Јасеновац, ослобађања концентрационог логора Аушвиц и завршетка Другог светског рата, у Спомен парку „Крагујевачки октобар“ отворена је документарна изложба и научна конференција „Јасеновац – право на незаборав“.
Сећање на ове значајне датуме у Крагујевцу отворила је Смиља Тишма, која је председавала конститутивном седницом Скупштине Србије и која је преживела Јасеновац као седмогодишња девојчица.
Изложба „Јасеновац – право на незаборав“, која је поводом Међународног дана холокауста приказана у Уједињеним нацијама, само у Крагујевцу је проширена постављањем реплике „Вребачнице“ и репликом улазне капије и ограде где су постављене и специјално израђене реплике.
Научној конференцији, између осталих, присуствовали су министар спољних послова Србије Ивица Дачић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић и градоначелник Крагујевца Никола Дашић.
Овај монументални пројекат допуњене изложбе у Крагујевцу коју предводи светски признати експерт за Холокауст из Израела проф. др Гидеон Грајф, је од изузетног значаја у светским размерама јер представља први подухват реконструкције одређених сегмената Јасеновца.
Јединствен је по свом формату и обухвату, јер је на око 1500 метра квадратних уприличен својеврсни музеј изложба под отвореним небом.
Овом историјском догађају у Крагујевцу присуствовао је велики број званица, а изложби је претходила промоција трилогије проф. др Гидеона Грајфа, на којој су сведочила преживела деца логораши из Јасеновца заједно са потомцима стрељаних у Крагујевцу 21.октобра 1941. године, када је нацистичка немачка армада у знак одмазде погубила 7000 ученика и грађана Крагујевца.
Учесници научне конференције положили су венце крај споменика стрељаним ђацима и професорима у Шумарицама.
Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић