На Факултету медицинских наука Универзитета у Крагујевцу представљен је „Еразмус“ пројекат „Јачање капацитета високог образовања у земљама Западног Балкана у области терапије бола“, који је акредитовао Здравствени савет Србије, а финасира Европска унија.
Овај програм, који је недавно заживео у Србији, већ се спроводи у Новом Саду.
Крагујевачки Факултет медицинских наука усвојио је план и програм рада у области медицине бола који ће се на овом факултету изучавати на шестој години студија медицине.
Један од водећих разлога долазака код лекара је бол. Међутим, анализа образовних програма Медицинских факултета у свету, а нарочито у нашем региону, показује да је фонд часова посвећен болу недовољан и да стечена знања у области медицине бола нису свеобухватна и често не одговарају стварним потребама.
На Факултету медицинских наука наводе да је циљ овог пројекта унапређење знања из области медицине бола, а овај предмет изучаваће се на шестој години студија медицине у Крагујевцу.
Факултети медицинских наука у Београду, Тузли, Бања Луци, Подргорици, Љубљани, Рјеци и Фиренци изучаваће медицину бола, наводи проф. др Предраг Стевановић са београдског Медицинског факултета који је нагласио да је ова значајна област једнако важна за студенте, али и лекаре који раде у примарној здравственој заштити.
За лекаре који раде са пацијентима у примарној здравственој заштити биће организовано четири курса континуиране медицинске едукације на којима ће полазницима бити разрешене многе непознанице у области медицине бола.
У настави ће се наћи и уџбеник из области медицине бола, који је издао Медицински факултет из Београда, мултидисциплинарна књига која има 72 поглавља, на којима је радило више од 90 аутора.
Иначе, на Факултету медицинских наука Универзитета у Крагујевцу програм медицине бола је усвојен, а настава из ове области биће организована наредна два месеца.
Налази се у плану и програму редовне наставе на шестој години студија овог факултета.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.