Из градске касе издвојена су значајна средства за реконструкцију старих и изградњу нових игралишта за децу.
Најмлађим Крагујевчанима који време проводе у игри и забави на игралиштима у градским и приградским насељима, локална самоуправа је обезбедила безбедан боравак у складу са Правилником о безбедним дечјим игралиштима који је урађен по стандардима Европске уније.
За обнову дечјих игралишта локална самоуправа је у прошлој години издвојила 3,8 милиона динара, а путем јавних набавки у 2020. години, град Крагујевац обезбедио је 12,5 милиона динара за уређење игралишта за децу.
У лошем стању била су игралишта у десетак крагујевачких насеља, попут Аеродрома, Сушице, Пиваре, Багремара, Центра, Станова, Старе радничке колоније, Палилулама и месним заједницама 21. октобар и Филип Кљајић.
Игралишта зарасла у траву и коров са дотрајалим справама за игру сада изгледају потпуно другачије.
Справе за игру обојене су ведрим бојама, замењена су седишта на клацкалицама и љуљашкама, као и пластика на тобоганима.
За реконструкцију игралишта, обнову реквизита и постављање нових справа, побринуло се Предузеће за професионалну рехабилитацију „Шумадија Крагујевац“.
Према правилнику о безбедности дечјих игралишта, који је усклађен са европским стандардима, све локалне самоуправе у Србији требало би да уреде дечја игралишта тако да буду безбедна.
То значи да је потребно одредити растојање између справа, а подлога на којој су оне постављене мора да буде од гуме или тартана.
Подлога може да буде и травната или посута песком, а игралишта која се налазе поред саобраћајница или река обавезно морају да буду ограђена.
Дечја игралишта у крагујевачким градским и приградским насељима потпуно су прилагођена најмлађима. Њихово уређење, кажу у локалној самоуправи, биће настављено и у наредном периоду.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.