Председник Србије Александар Вучић нагласио је да се данас на Видовдан када се све види, и на примеру обилазнице око Београда види колико је Србија у стању да гради путеве и завршава послове из прошлости, давно започете и обустављене, као и то колико се земља воли.
Председник је захвалио свима који су учествовали у изградњи обилазнице и нагласио да нас још много тога чека у најлепшој Србији.
„У нашим рукама је земља која је наша једина шанса“, рекао је Вучић на свечаности отварања дела обилазнице око Београда.
Председник је навео да су грађани Србије поносни, зато што смо можда први пут у својој историји престали да наричемо над својом судбином.
Уместо тога, како је додао, почели смо да радимо, стварамо своју судбину, градимо је и чувамо.
„Не некоме у инат, већ зато што знамо да су иза нас само туга и бол.
А напред је најбољи лек за Србију. Један велики писац је рекао да нам се читава историја врти око Видовдана.
Тачно је, али ми не можемо ићи у круг.
Морамо да закорачимо даље, ниједног тренутка не заборављајући ко смо, и одакле смо кренули“, рекао је Вучић.
Подсетио је да је Црњански рекао „живот се не мења, већ пролази“ те да су знајући то покушали да мање беседе, а више да делају.
„Имамо један живот, и морамо да га искористимо на најбољи начин како би се наши потомци поносили.
Зидање Скадра на Бојани, а то је наша метафора за дуг и узалудан посао, наш мит о Сизифу, има стих „‘Град градили три године дана“‘, подсетио је председник.
Ова обилазница, модерни Скадар на Бојани градио се баш тако, епски, мучно и дуготрајно 17 пута по три године дана, рекао је Вучић и подсетио да се плановима о обилазници започело 1970-их година.
Председник је нагласио да данас на Видовдан, када се све види, и ко је вера и ко је невера, јасније него икада видимо шта овај и сви други пројекти значе за Србију и Београд.
„Види се колико смо у стању да градимо путеве и завршавамо послове из прошлости, давно започете и обустављење.
И чини ми се да је јасно колико сви заједно волимо Србију“, навео је он и додао да од данас ниједно транзитно теретно возило нема потребу да иде кроз центар Београда.
Сви ће сада моћи брзо и безбедно да обиђу град, рекао је председник и додао да ту мисли и на људе који дуго возе аутомобиле, камионе до Минхена до Истанбула, Атине и свих других градова.
Када се обилазница градила размишљало се у складу са најсавременији најсофистициранијим примерима градитељства.
Зато смо градили тако велике аеродроме, железичку инфраструктуру и ауто путеве, рекао је Вучић и додао да су многи говорили да обилазница нема излаза за Београд.
„Имамо, ево га иза мене. То је само још једна у низу неистина које су многи износили. Са обилазнице једнако можете да се вратите у Београд и одете у Ниш.
Добро смо то урадили, и захвалан сам пријатељима који су радили на пројекту“, рекао је он и нагласио да је много изграђено са кинеским и азербејџанским компанијама.
Председник је рекао да када говори о Видовдану није је реч само о бици која је избрисала једну, а створила нову историју, није реч ни о ратовима, ни о понижењу и предаји једног српског председника.
„Историја нас учи да победе, па чак и највеће, могу бити само делић великог пораза. А и порази могу бити део веће победе.
Србија неће нити може да бежи од своје историје, цена коју смо плаћали од Косова до Хага не може бити већа“, рекао је он.
