Град Крагујевац има око 32 квадрата зелених површина по становнику, а Генералним урбанистичким планом предвиђено је значајно повећање зелених површина на 57 квадрата по становнику.
Крагујевац је и један од прва три града у Србији који је увео еколошки индекс, односно показатељ еколошког комфора у оквиру једне парцеле при свакој новој изградњи.
Град Крагујевац у постојећем стању са 32 квадрата зелених површина по становнику, нумерички има европски стандард који прописује 23 квадрата зелених површина по становнику.
Спомен-парк и ободне шуме у његовом окружењу представљају назеленији део града.
У плану је да се интензивира озелењавање градског подручја, као и равномерни распоред јавних зелених површина на градској територији.
Као одговор на климатске промене, град Крагујевац један је од првих градова у Србији који је увео еколошки индекс као плански параметар у све планске документе града.
Ово би требало да представља позитиван одговор на глобално загревање, климатске промене, ефекте топлотних острва и да допринесе унапређењу зелене инфраструктуре града.
Извештава новинарка РТК Наташа Радивојевић.
