У организацији Центра за научноистраживачки рад Српске академије наука и уметности и Универзитета у Крагујевцу, у средњој школи „Кнез Александар Карађорђевић“ одржава се изложба-радионица „Образовање за одрживи развој“, у оквиру међународног пројекта „Рука у тесту“, коју реализују аутори Стеван Јокић и Љиљана Јокић. Радионица ће трајати до петка, 26. септембра.
Изложба обухвата постере и материјале који објашњавају кључне теме попут одрживог развоја, Пете индустријске револуције, као и позитивне и негативне примере примене принципа одрживог развоја у пракси.
Посетиоци ће имати прилику да се упознају и са Међународном годином квантних наука и квантних технологија, као и Међународним даном образовања, који је ове године посвећен улози вештачке интелигенције у образовању.
Пројекат „Рука у тесту“ покренут је 1996. године на иницијативу Жоржа Шарпака, добитника Нобелове награде за физику, и француске Академије наука, са циљем да унапреди наставу науке и технике у школама.
Професор Стеван Јокић је оснивач српског огранка пројекта и годинама ради на ширењу научне писмености у образовању, у сарадњи са бројним институцијама у Србији.
У оквиру радионице представљене су и бројне књиге из области науке, технологије, информатике и образовања, корисне за наставнике и ученике, као и мултимедијалне презентације са YouTube канала „Наука и информатика за све“.
Ученици и посетиоци имају прилику да изведу једноставне огледе, истражују и посматрају појаве и принципе из различитих области – од одрживог развоја и квантних наука, до вештачке интелигенције.
Извештава новинар РТК Дарко Милошевић.
