У Амбуланти за фебрилна стања и респираторне инфекције дневно се прегледа око 25 пацијената

У Амбуланти за фебрилна стања и респираторне инфекције при крагујевачком Дому здравља се, у просеку, дневно прегледа око 25 пацијената који имају повишену температуру и остале симптоме респираторне инфекције.

Директор Дома здравља Василије Антић каже за Радио-телевизију Крагујевац да до среде очекује пораст броја пацијената који су инфицирани коронавирусом и додаје да је боље што пре идентификовати све пацијенте који су заражени Ковидом 19, како се зараза не би ширила даље.

Према његовим речима, у овој здравственој установи су предузете све мере превенције, сви здравствени радници имају комплетну заштитну опрему, дезинфекција објекта се ради два пута дневно, а у Респираторном центру после сваког пацијента.

У крагујевачком Дому здравља до сада је на коронавирус тестирана само једна медицинска сестра чији је отац био жртва Ковида 19 и њен резултат је био негативан.

Да би се спречило ширење новог вируса, у старој згради АТД-а, отворена је Амбуланта за респираторне инфекције која ради од 7 до 22 часа и где долазе сви пацијенти који имају температуру и респираторне симптоме.

Особе са блажим симптомима имају могућност да позивом кол центра или Амбуланте добију неопходан савет, а лекар ће проценити да ли пацијент треба да дође или не.

У крагујевачком Дому здравља објашњавају да је сумњив случај онај где пацијент има повишену температуру, сув и надражајни кашаљ који дуго траје, кратак дах и отежано дисање.

Пацијенти који су за хоспитализацију су они који су помодрели и имају кратак дах. Ти пацијенти су потенцијално заражени, а посебно ако су били у контакту са неким ко је инфициран коронавирусом.

У овој групи су и они код којих постоји такозвана епидемиолошка анкета да су били у контакту са неким ко је дошао из иностранства.

Деца се прегледају на пунктовима у насељима Аеродором, Бресница и Станово и у Дечјем диспанзеру. И школска деца се прегледају на четири локације.

За труднице важе иста правила, а остали пацијенти који немају температуру и респираторне симптоме долазе у своје амбуланте као и до сада.

Дом здравља је предузео све мере превенције, а запослени у Амбуланти за респираторне инфекције имају комплетну заштитну опрему.

Дом здравља у Крагујевцу је у Амбуланти за фебрилна стања и респираторне инфекције недавно запослио 6 лекара и 7 медицинских техничара.

Реч је о здравственим радницима са искуством који су прошли неопходну обуку.

У Дому здравља наглашавају да имају два циља: да се открије што већи број заражених коронавирусом и да се они који су за болничко лечење хсопитализују, али и да се здравствени радници заштите од потенцијалне могућности да се заразе.

Извештава новинарка РТК Нина Бајић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *