Холокауст и крагујевачки октобар

У оквиру Октобарских свечаности, у Првој крагујевачкој гимназији организовано је предавање “Историја оквир или позориште књижевности – Холокауст и крагујевачки октобар“.

Једна од тема била је и на који начин су се књижевници прилагођавали овом историјском концепту.

Одговор на питање да ли је историја оквир књижевности или њено полазиште, суштина је предавања о Холокаусту и крагујевачком октобру.

Предавачи су са полазницима анализирали поеме, од 70-их до данас, како би се извукле заједничке карактеристике које се могу довести у историјски контекст.

Било је речи и о томе на који начин су се књижевници, током стварања поема посвећених крагујевачком октобру, интегрисали у историјски концепт.

Било је речи и о положају Јевреја, јер подаци говоре да се до 80-их година нису спомињали у поемама, или врло ретко.

Међутим, то није био случај када је реч о савременој књижевности.

Заинтересовани су могли да се упознају и на који начин су се странци односили према крагујевачкој трагедији и како су све то прилагођавали историјском концепту.

Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *