У циљу боље продуктивности, орезивање воћа се обавља у периоду од фазе мировања до почетка вегетације, односно кад прође опасност од зимских мразева.
Зимско прскање се обавља након резидбе и изношења свог биљног материјала из воћњака.
Током фебруара јабучасто и коштичаво воће налази се у фази мировања вегетације, а зимска резидба се обавља у воћњацима у којима овај посао није завршен.
Уколико услови дозвољавају може се приступити и орезивању коштичавог воћа.
Са аспекта заштите биља, самом резидбом уклањају се суве, поломљене гране и оне које имају симптоме обољења.
Зимско прскање се обавља након резидбе и изношења свог биљног материјала из воћњака.
Циљ зимског прскања је смањивање бројности штеточина и проузроковача болести који презимљавају у крошњама, у наборима пупољака.
Треба користити регистроване препарате на бази бакра, а третмане спроводити у најтоплијем делу дана, по сувом и топлом времену, када је дневна температура изнад 5 степени Целзијусових.
Потребно је пратити и присуство пољских глодара у воћњацима, па је зато веома важан редован обилазак и преглед бројности активних рупа глодара.
Савет пољопривредницима је да редовно прате извештаје Прогнозно – извештајне службе заштите биља која свакодневно даје препоруке за све штетне организме, како за воћарске, тако и за повртарске и ратарске културе.
Извештава новинар РТК Зорица Савић Ранковић.
