Прва недеља Великог поста посвећена победи Православља над иконоборством
Литија са иконама, којом се прославља Недеља православља традиционално је одржана у Крагујевцу.
Литија са иконама, којом се прославља Недеља православља традиционално је одржана у Крагујевцу.
У храмовима Српске православне цркве данас је обележена Недеља православља, крај прве и једне од најстрожих недеља Васкршњег поста, када се истовремено слави и успомена на победу поштовања икона и њихов повратак у храмове.
Поводом Недеље православља, с благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа крагујевачког и Митрополита шумадијског Јована, братсво Саборног храма Успење пресвете Богородице у Крагујевцу организује 9. марта литију са иконама.
У оквиру Светотројичких духовних свечаности које Епархија шумадијска организује под покровитељством града Крагујевца, обележава се слава храма и градска Литија.
Са благословом епископа шумадијског Јована, током целог дана у Саброном храму литургијама се обележава прва недеља Васкршњег поста, као и Недеља православља.
Другог дана Тројица, Стара црква обележила је храмовну славу Силазак Светог духа на апостоле.
Српска православна црква и њени верници данас празнују један од најзначајнијих хришћанских празника – дан Свете Тројице који се још зове Духови и Силазак Светог духа на апостоле.