10 минута: Научници са крагујевачког и Универзитета у Ријеци у борби против Ковида 19

На Универзитету у Крагујевцу представљен је пројекат – Употреба вештачке интелигенције и машинског учења на смањење ефеката пандемије вируса корона сакупљањем медицинских података ради боље дијагностике.

Ово је једини пројекат из Србије који је у конкуренцији од 7000 пријављених, подржала финансијски Европска унија са 40 хиљада евра.

Клиничка примена очекује се у децембру, а у наредних шест месеци пројекат заједнички реализује 20 истраживача са ријечког и око 20 истраживача овдашњег Универзитета.

Пандемија Ковида-19, повезала је научнике целог света који неуморно раде на проналажењу начина и методама сузбијања вируса који није поштедео ниједну државу, расу, ниједан континент.

Уједињени дугогодишњи сарадници, научни истраживачи крагујевачког и ријечког Универзитета наредних шест месеци радиће на пројекту који је одобрила Централноевропска иницијатива.

Сједињно је више области науке. Обједињена је медицина, информатика, биологија, хемија да би софтвер који користи вештачку интелигенцију предвидео ток болести Ковид 19.

Научна јавност приморана је да се упознаје са Ковидом-19 како се коронавирус и брзо шири.

Истраживачи из Ријеке су закључили да постоје различити начини ширења вируса с обзиром и на различите социолошке навике људи у различитим земљама.

Клиничка примена интердисциплинарног софтвера очекује се од децембра.

Прве болнице које ће га користити су у Ријеци и Крагујевцу,иако је намењен свим земљама у окружењу, као и болницама на подручју централне Европе.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *