Током прве две фазе археолошких истраживања, у склопу припрема за изградњу аутопута “Карађорђе“, дошло се до изузетних резултата.
На месту рођења вожда Карађорђа откривен је систем насеља и утврђења из бакарног, бронзаног и гвозденог доба.
Нова археолошка открића на територији општине Рача, показала су скривени систем насеља стар 5.000 година.
У густим шумадијским шумама храста и липе појавила се мрежа праисторијских насеља из бакарног, бронзаног и гвозденог доба.
Истраживања обављена на локалитетима Вишевац Градиште и Ђурђева Главица, коришћењем насавременијих метода укључујући и ласерско скенирање из ваздуха, показала су присуство значајних радова на одбрамбеном систему у виду подизања камених бедема и сечења стенске подлоге.
Артефакти пронађени на локалитету који укључује велики број алата за обраду текстила и коже указују на специјализацију ка производњи тог веома вредног ресурса у праисторији.
Богати украси на посудама указују да је популација тог насеља била позната као Вучедолска култура.
Само на простору општине Рача забележно је више од 50 археолошких локалитета на веома малом простору, укључујући старчевачке локалитете – најстарије земљорадничке културе на нашим просторима, који се јављају између седмог и шестог миленијума пре нове ере, укључујући локалитете већих димензија попут локалитета у Борцима.
Систем праисторијских утврђења који се сада појављује и дефинише у Шумадији је од велике важности за науку и разумевање развоја друштвене организације у Европи, и представља огроман научни и туристички потенцијал и окосницу будућих образовних и туристичких рута.
