Више од 400 средњошколаца прошло је кроз анкетирање које је покренуло Удружење студената са хендикепом, а резултати овог истраживања, које је спроведено кроз пројекат „Вршњачко насиље знамо ли шта је?“, представљени су јавности на завршеној трибини у Крагујевцу.
Резултати показују да се крагујевачки средњошколци свакодневно суочавају са неким видом вршњачког насиља у школи, у мањој мери га пријављују, док све облике насиља добро препознају.
Средњошколци у Крагујевцу углавном препознају вршњачко насиље, које се, према резултатима око 400 анкетираних ученика, најчешће дешава у кругу школе или непосредно испред ње.
Резултати анкете такође показују да су ученици од првог до четвртог разреда средње школе, највише упознати са физичким и дигиталним насиљем, али је више од половине анкетираних рекло да се не осећа безбедно и заштићено од стране организованих школских тимова који се баве превенцијом насиља.
Слични подаци добијени су и путем анкетирања основаца виших разреда.
Основци врло често прве знаке дигиталног и физичког насиља сврставају у задиркивање, што касније може да прерасте у велики проблем.
Подаци са националне платформе „Чувам те“, која је искључиво намењена пријављивању вршњачког насиља, бележи позитивне резултате.
У односу на прошлу годину број пријава је значајно смањен.
Следећи ниво пројекта „Вршњачко насиље знамо ли шта је?“ може бити надограђен укључивањем вршњачких едукатора, који су препознати као особе којима би се вршњаци пре поверавали него наставницима.
Пројекат „Вршњачко насиље знамо ли шта је?“ спроведен је на територији града Крагујевца током последња два месеца првог полугодишта, у сарадњи са пет крагујевачких средњих школа.
Подржан је од стране кабинета министарке без портфеља Татјане Мацуре као и локалне самоуправе.
Извештава новинарка РТК Марина Голубовић Миленковић.