Циљ објављивања овог комплексног пројекта који су подржали Министарство културе и општина Горњи Милановац, јесте потреба да се евидентирају, музеолошки и архивистички обраде у форми каталога подаци о што већем броју предмета и докумената који се чувају у фундусима најзначајнијих домаћих установа културе везаних за ову још увек недовољно проучену владарску породицу.
Пројекат траје пуних 13 година, објављена је седма књига, у припреми је осма у којима је евидентирано близу 5 хиљада предмета.
Евидентирањем и описивањем разноврсних артефаката и докумената, ствара се јединствена база података за даља истраживања.
Она се допуњавају систематским пописивањем експоната знамените српске династије Обреновић, како у иностраним установама, тако и у приватним збиркама и колекцијама.
Аутори пројекта кренули су у потрагу за историјим Обреновића и проширили је на збирке у Француској, Националној галерији Словеније, Црне Горе.
У изради пројекта водило се рачуна о високим научним стандардима, радове је потписало до сада 67 научника.
Прилози стручне публикације прате трагове како су установе које чувају баштину Обреновића дошле до експоната, док чланци доносе и податке о односу династије и појединих крајева Србије, Европе, њиховим тадашњим присталицама али и противницима.
Династија Обреновић оставила је велики траг не само у историји Србије, већ и у историји неких европских градова.
Заоставштина Обреновића је веома богата превасходно у Аустрији, Француској, Румунији, односно на сваком подручју где су Обреновићи боравили, као што је и Беч где је едиција представљена још пре четири године.
Ово је друга промоција едиције у Крагујевцу, ускоро следи и београдска, а током 13 година промовисана је широм земље и окружења.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.