Пројекцијом филма „Феликс“ аутора Дејана Ђусића отворена је целонедељна смотра остварења са Фестивала археолошког филма Народног музеја из Београда.
Публика ће, током целе седмице, моћи да види избор филмских тема које обрађују живот и рад знаменитих археолога, архитеката, као и историјских локалитета који се налазе на овим просторима.
Прве вечери смотре, публици су представљена достигнућа Крагујевчанина, академика Драгослава Срејовића, најзначајнијег српског, али и светског археолога.
Документарни филм о археологу светског реномеа, Драгославу Срејовићу званично је приказан пред Крагујевчанима.
Пандемија корона вируса је утицала да се после емитовања на Јутјуб каналу сада види као део манифестације Народног музеја из Београда.
Филм Феликс усмерен је на два Срејовићева открића – Лепенски вир и Феликс Ромулијана или Гамзиград.
Један од највећих археолога и интелектуалаца 20. века на свом путу откривања праисторијских и античких култура имао је доста препрека.
Филмом се скреће пажња и на деведесет година од рођења и 25 од смрти славног научника.
Приказано је више аспеката Срејовићеве личности у 30 минутном остварењу у којима су саговорници његови сарадници, пријатељи и студенти.
Фестивал археолошког филма после неколико година паузе поново се одржава у Крагујевцу.
Интересовање је било завидно, тражила се столица више како би се одгледао филм који дотиче два најзначајнија археолошка открића Срејовића.
У галеријском простору Ђура Јакшић до 22. јула, из вечери у вече, приказиваће се филмови који представљају избор са Фестивала археолошког филма Народног музеја у Београду.
Крагујевчани могу да виде остварења: Вучедолска јаребица, затим причу од Николају Краснову, филм Открили смо нови римски логор у селу Кремна и Галичко језеро.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.