Свака друга девојчица ромске националности је у дечјем браку, који се противно свим законима склапа пре 16. године живота.
Пре навршених 18 година чак 57 одсто Ромкиња ступи у такав брак, док више од 30 одсто девојчица млађих од 16 година, уз пристанак родитеља, живи у ванбрачним заједницама.
У Крагујевцу је стопа ванбрачних малолетничких бракова изузетно висока, док је јавно склопљен само један брак у протеклих 15 година.
Крагујевац је један од 10 градова у Србији у којима се спроводи пројекат „Ромски женски активизам у заштити ромских девојака и девојчица од насиља, узрокованог дечјим браковима“, који има за циљ подизање свести ромске заједнице, али и јавних институција да малолетнички бракови нису ромска традиција већ искључиво чин насиља и занемаривања.
Ромски женски центар „Бибија“ већ дуги низ година указује на овај проблем и ради на његовом решавању, кроз јавне трибине и едукације.
Принудни малолетнички бракови од којих се остварују финансијски бенефити, сврставају се у ред кривичних дела. Они одузимају ромској деци право на образовање и економску стабилност.
Овај пројекат траје три године, а према плану биће одржано око 500 радионица и јавних трибина, уз обилазак ромских насеља и породица у којима живе малолетне девојчице.
Извештава новинар РТК Марина Голубовић Миленковић.