Државни службеник је дужан да ради у складу са законом, да буде непристрасан у свом раду, политички неутралан, да одбије поклон или другу корист и ради у јавном интересу.
Да ли сте знали да је све ово прописано Кодексом понашања државних службеника?
Тај документ садржи 16 принципа, прописаних законом, а којих државни службеници имају обавезу да се придржавају. Истраживали смо – колико се у Крагујевцу овај пропис поштује?
Прописи јасно дефинишу шта грађани имају право да очекују од државних службеника – да буду и добри стручњаци и добри домаћини.
Реформом јавне управе постављени су темељи добре управе, чији је део и Кодекс понашања. Донео га је Високи службенички савет који и прати његово поштовање.
Правила понашања запослених, њихов однос према раду, колегама, поштовање достојанства корисника, нека су од прописаних принципа.
Кодекс понашања службеника примењује се и на локалном нивоу.
Модел је припремила Стална конференција градова и општина, а до сада га је усвојило и примењује око 40 посто градова и општина у Србији.
Град Крагујевац је Кодекс понашања службеника и намештеника усвојио још 2018. године.
Зашто су овакви прописи важни за грађане и друштво објашњава Немања Ненадић из организације Транспарентност Србија.
Према препорукама Савета ради се и на унапређењу начина пријема притужби грађана и начина мерења задовољства пруженим услугама – путем веб-сајта, кроз анкетирање корисника и сл.
Кодекс је један од резултата реформе јавне управе, која се у Србији спроводи уз подршку Европске уније.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.