На свој начин, порукама са радних места Дан града Крагујевчанима су честитали дежурни медицински радници.
Током девет пуних седмица посвећено и савесно су обављали свакодневне послове, а њихови руководиоци су нам потврдили, да су долазили да помажу колегама и када нису били на распореду дежурстава.
Следећи наредбу Министарства здравља сви ангажовани лекари и техничари који нису били у радном односу добили су Уговоре о раду.
Нешто старије и искусније колеге, подсећају да је прошлих година током Ђурђевдана дежурство белих мантила током организовања манифестација било уобичајено.
Скоро десет недеља уназад из Института за јавно здравље са зебњом је сваког дана сваки Крагујевчанин ишчекивао резултате колико је тог дана било или не новооткривених позитивних случајева на вирус Ковид -19.
Први степеник 2.894 тестираних грађана је управо ова здравствена установа са уиграним и искусним тимом.
Поред редовних пацијената у 11 градских и 17 сеоских амбуланти Дом здравља је добио и нова задужења.
АТД је помагао и обављао тестирања. Колектив је радио све време у пуном саставу, а велики допринос поред медицинског особља дали су и хигијеничари, који су чистили и дезинфиковали дворишта, степенице, улаз, ходнике, ординације.
Својевремено, док су се школовали лекари су само у уџбеницима могли да виде скафандере за рад и нису ни слутили да ће се једног дана наћи обучени у ту опрему.
Немогуће је сабрати број терена лекарских екипа Завода за хитну медицинску помоћ за скоро четри пуне деценије рада.
Сваки концерт, утакмица, Ђурђевдански карневал, политички скуп, Нова година незамисливи су без њиховог дежурства.
На почетку пандемије јавило се 16 волонтера лекара, некадашњих сарадника који нису били у радном односу.
Од овог пролећа крагујевачка хитна помоћ је оснажена са младим новим колегама.
Грађани се медицинском особљу аплаузом у 20 часова симболично захваљују.
Од коронавируса су великим напором, али и знањем и искуством бранили пацијенте.
У тој борби, срећом нико од запослених у крагујевачким здравственим установама није страдао, а оболелих од коронавируса је било 4 и 1 спремачица. Сви су излечени.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић
