Међународни празник рада – 1. мај, обележава се данас, у знак сећања на дан када су радници у Чикагу 1886. године штрајковима и протестима кренули у борбу за осмочасовно радно време.
Тај датум, својеврсни је симбол визије и борбе за бољи положај рада и уопште праведнији свет, али и манифестација подсећања на жртве у тој борби.
Три године касније на првом конгресу Друге интернационале донета је одлука да се следеће године великом манифестацијом прославе догађаји од 1. маја 1886, а на другом конгресу Радничке интернационале је одлучено да се од 1890. године 1. маја по целом свету одрже радничке демонстрације и штрајкови.
У складу са Законом о државним празницима, 1. мај се као празник у Србији нерадно обележава два дана.
