Градоначелник Крагујевца Никола Дашић је рекао да је на Сретење Господње 1804. године Карађорђе Петровић подигао је први слободарски устанак на Балкану у Марићевића јарузи, а 31 – у годину касније, вазална Србија захваљујући кнезу Милошу Обреновићу добила је први устав – познатији као Сретењски.
Сретење је зато најважнији датум у историјском, политичком и верском калндару наше земље. Дан када сусрећемо и преплићемо своју прошлост и будућност, казао је Дашић. Градоначелник Крагујевца је подсетио да, следећи сан о Србији и српству, више од два века баштинимо легат Карађорђа Петровића и кнеза Милоша Обреновића – да као слободна и независна земља увек одлучујемо о својој судбини.
Ако су наши преци могли да се супротставе, у то време највећој сили света, наша је обавеза и имератив-да се изборимо са свим изазовима. Зато су нам данас, више него икад потребни оштар ум и дипломатија мудрог књаза и ванредна храброст вожда, да јака и модерна Србија буде у миру са свима, поручио је Дашић.
Говорећи о ономе што је обележило Крагујевац између два Сретења, градоначелник је рекао да је коначно решен вишедеценијски проблем аерозагађења заменом котлова на угаљ, котловима на гас и да је отворена најмодернија Палата правде у чију је изградњу и опремање из буџета Србије уложено 27,5 милиона евра, а прошле године у Крагујевцу је почео рад нови Казнено-поправни завод, један од најмодернијих затвора затвореног типа у Србији.
Средином прошле године, у пробни рад пуштен је и други објекат Државног дата центра. Уз суперкомпјутер, који је држава купила за два милиона евра, Србија је постала једна од 26 земаља у свету која поседује сопствену платформу за развој вештачке интелигенције.
У оквиру државног пројекта станоградње у насељу Денино брдо завршена је градња близу хиљаду станова. Положен је и камен темељац за нови Ватрогасни дом.
Половином године очекујемо и отварање Центара изврсности Универзитета у Крагујевцу – једног од најзначајнијих научно–истраживачких центара, јединственом не само у нашој земљи, већ и у региону, поручио је Дашић.
Много је радова у току, а велика подршка председника државе и Владе Србије отворила нам је могућност да се бавимо и другим градским темама.
Пре свега мислим на реконструкцију фасада у старом градском језгру, започети су радови на уређењу Трга војводе Радомира Путника, а уз помоћ приватних донација ускоро ћемо отпочети изградњу одмаралишта за децу на Бешњаји, најавио је градоначелник Крагујевца.
