Едукативним трибинама и стручним предавањем на тему колико је ковид утицао на ментално здравље грађана, у Крагујевцу је обележен Светски дан менталног здравља.
Циљ обележавања је сваке године исти- подизање свести о значају менталног здравља, зарад побољшања општег здравственог стања пацијената, као и укључивање породице у препознавање првих симптома и утицај ближњих на њихово решавање.
Актуелна светска истраживања показују да је тренд раста депресивности код становништва из године у годину све већи.
Депресија, анксиозност и страх од непознатог су водећи проблеми са којима се пацијенти суочавају током и након ковид пандемије.
Породично јачање менталног здравља је од великог значаја, као и доступност специјалиста у здравственим институцијама, које су због пандемије радиле смањеним капацитетима више од две године.
Све установе примарног, секундарног и терцијарног нивоа здравствене заштите биле су укључене у обележавање Светског дана менталног здравља.
Стручњаци истичу да је ментално здравље угожено код свих генерација.
Глобална, национална и локална дешавања имају велики утицај на људску психу, па је према препорукама психијатара најбоље заобићи медијске теме које доводе до осећаја узнемирености и страха.
Извештава новинар РТК Марина Голубовић Миленковић.