Према подацима Министарства рударства и енергетике, у Србији је тренутно на мрежи 389 електрана које користе обновљиве изворе енергије, укупне снаге 753 мегавата.
Ресорна министарка Дубравка Ђедовић Хандановић очекује да у наредне две године снага ових електрана порасте на 1.500 мегавата, како би до 2030. наша земља 45 одсто енергије добијала из обновљивих извора.
Енергија добијена из обновљивих извора није штетна за животну средину, позитивно утиче на здравље људи, а њена производња је знатно јефтинија у односу на трошкове рада и одржавања електрана које користе фосилна горива.
С обзиром на значај ове теме, у Србији је усвојен Интегрисани национални енергетски и климатски план до 2030. којим је дефинисан стратешки циљ да до краја деценије 45 одсто енергије буде из обновљивих извора, односно да готово сваки други мегават буде „зелен“.
А, шта о томе мисле Крагујевчани?
Препознајући значај ове теме, држава је у последњих годину дана успешно спровела прве аукције за тржишне премије, инвеститори су препознали унапређење регулативног оквира, а резултат је више од 716 мегавата нових капацитета из обновљивих извора енергије и више од милијарду евра нових улагања у домаћу привреду и енергетику, наводе у ресорном министарству.
У наредном периоду очекују се и измене Закона о енергетици које ће, како наводе у министарству, довести до бољег функционисања енергетског система и веће енергетске сигурности, управо у процесу зелене транзиције, јер ћемо се спојити са тржиштем електричне енергије Европске уније.
Извештава новинар РТК Бојана Крстић.