У Крагујевцу је ове године забележено до сада највеће интересовање грађана за програм енергетске санације домаћинстава.
За субвенције које Град Крагујевац реализује у сарадњи са Министарством рударства и енергетике опредељено је 75 милиона динара, а приспело је близу 600 пријава.
Велико интересовање грађана за мере енергетске ефикасности које Град Крагујевац спроводи већ пет година потврђено је и ове, а јавни позив завршен је пре месец дана уз рекордан број пријава.
Грађани су могли да конкуришу за замену столарије, постављање изолације, набавку котлова на гас и пелет, уградњу соларних панела, као и топлотних пумпи.
По условима конкурса, држава и локална самоуправа суфинансирају половину вредности инвестиције, док енергетски заштићени купци могу да добију подршку и до 90 одсто.
Посебно је значајно што је приспело 99 пријава из социјално рањивих категорија домаћинстава која остварују право на највиши степен подршке.
Све пријаве надлежни у Крагујевцу су прегледали, након чега су послате у ресорно министарство.
Исти јавни позив за енергетску санацију биће расписан и у 2026. години, када ће грађани поново имати прилику да се пријаве и остваре право на субвенције.
Извештава новинар РТК Наташа Радивојевић.
