Одузимање возила возачима у алкохолисаном стању, новчане казне и други видови репресије који се спроводе у Србији, нису довољни како би се смањио број прекршаја у саобраћају, који се дешавају услед вожње у алкохолисаном стању.
Саветник директора Агенције за безбедност саобраћаја Милан Илић истакао је да је неопходно подржати повећање новчаних казни за несавесне возаче у алкохолисаном стању, али и радити на унапређењу нивоа саобраћајне културе.
Изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја казне за несавесне возаче су се мењале и постајале строже.
И поред уведене одредбе о одузимању возила возачима, припадници саобраћајне полиције, кроз акције алко-тестирања, готово свакодневно искључују из саобраћаја возаче широм Србије.
Грађани Крагујевца сматрају да би високе новчане казне већ након првог прекршаја, преполовиле број саобраћајних незгода.
У протеклој години одузето је више стотина возила, али свест појединаца се није променила, тврди саветник директора Агенције за безбедност саобраћаја Милан Илић.
Врло често прекршаје праве повратници, а у тим случајевима су од велике помоћи саобраћајне камере које у доброј мери успоравају возаче и детектују неправилности.
Агенција за безбедност саобраћаја подржава иницијативе да се казне за возаче у алкохолисаном стању повећају.
Наду да постоји могућност да се ситуација у саoбраћају промени, стручњаци полажу у нове генерације возача на које ће утицати активне кампање, које су посвећене превенцији и подизању свести возача о савесној вожњи у складу са прописима.
Извештава новинарка РТК Марина Голубовић Миленковић.