Активисти Центра за истраживање, транспарентност и одговорност уз подршку ОЕБС-а у Србији представили су Модел акционог плана за партнерство за отворену управу представницима крагујевачке градске управе.
На тај начин CRTA помаже локалним администрацијама да кроз нове софтверске програме и другачију организацију што ефикасније, једноставније и јасније локалне самоуправе пруже грађанима информације о свом раду, укључе их у рад и имају што бољу комуникацију са грађанима.
Представници Невладиног сектора у Србији разноврсним програмима и пројектима помажу локалним самоуправама да буду што отвореније према грађанима, укључују их у рад и информишу брзо и ефикасно.
За сада је тај процес прилично старомодан. Томе доприноси чињеница да је Србија још увек друштво у коме се грађани највише информишу преко телевизије, штампе и радија, док се интернет највише користи као средство забаве.
У таквој атмосфери млађи грађани Крагујевца потврдили су нам да сајт Скупштине града користе за информисање, док старије генерације користе устаљене и непревазиђене навике које су њима лакше.
Истраживања потврђују да је Србија и даље у раскораку између 20 и 21 века.
Невладин сектор у Моделу акционог плана за партнерство за отворену управу понудио је механизме како да локална адмистрација буде близа грађанима.
Највећи проблем у процесу отварања локалних самоуправа према грађанима у Србији и даље су неравномерни капацитети, односно неједнака информатичка заступљеност, неажурност у објави информација, непрегледни портали или једноставно недовољно садржаја на њима.
И да раде пуном паром, на крају дана, истини за вољу, грађани неће много ни разгледати, јер просечан крагујевчанин попут свих других радије на интернету гледа објаве пријатеља и комшија.
Све док не затребају информације о неком формулару. Тада се обично тражи најмлађи члан породице да претражи најбржи пут до шалтера.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић.