У оквиру пројекта Удружења глувих и наглувих Шумадијског округа „Приступачан град за глуве и наглуве“ представљена је нова апликација коју могу користити глуви и наглуви уколико им је потребна помоћ Полиције или Завода за хитну медицинску помоћ.
Циљ пројекта је да се глувим и наглувим особама омогући да брже и лакше добију помоћ која им је потребна, али и да се промовише равноправност.
Пројекат је реализован у оквиру Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану, који финансира Европска унија, а спроводи га Програм Уједињених нација за развој.
Уз помоћ само једног клика на телефону, глуви и наглуви сада могу да ступе у контакт са лекарима Завода за хитну медицинску помоћ и Полицијом, док ће овим службама одмах након позива бити приказани њихови лични подаци и локација где је помоћ потребна.
Удружење глувих и наглувих Шумадијског округа, са седиштем у Крагујевцу, једино је у Србији које је осмислило и учествовало у изради апликације која је од вишеструког значаја за глуве и наглуве особе не само у Крагујевцу, већ у целој Србији.
Пројекат „Приступачан град за глуве и наглуве“ је од вишеструког значаја: глувима и наглувима омогућава да се надлежнима брже и једноставније обрате за помоћ, док се истовремено промовише и равноправност.
У Удружењу наглашавају да је јако важно да се грађани упознају са начином функционисања преко аликације, уз напомену да им је циљ да нови начин комуникације постане доступан грађанима у целој Србији.
Извештава новинарка РТК Ксенија Ђерковић