Број инфицираних корона вирусом у односу на јул у август, када је забележен пик, се стабилизовао на око 2.500 до 3.000 и за очекивати је да се устали до идућег таласа који би могао да се догоди у октобру, изјавио је директор Дома здравља Савски венац Зоран Бекић.
Бекић је за Танјуг рекао да смо у највећој мери изгубили колективни имунитет који смо донекле били стекли, јер је имунитет од короне веома нестабилан и траје три до шест месеци.
„У јуну прошле године смо имали око 50 одсто вакцинисане популације. Ако је највећи број грађана изгубио тај имунитет и ако смо од марта месеца до данас, када је у току вакцинација четвртом дозом, апликовали свега 90.000 доза, јасно је да је дошло до попуштања колективног имунитета“, истакао је Бекић.
Додао је да када се ови подаци укрсте са чињеницом да се не поштују епидемиолошке мере, а омикрон сој се шири као пожар, епилог свега тога јесте да се дневно инфицирају хиљаде људи, а десетине умру.
Говорећи о томе како би ситуација са вирусом могла да се развија рекао је да је у Аустралији сада доминантан БА.4.6 сој и да у јесен долази до преласка вирусних сојева из јужне на северну хемисферу, а овај талас у Аустралији је указао на значајан скок инфицираних, клиничке слике су биле теже него код БА5.
“ Сада имамо времена да по престанку овог таласа урадимо нешто што је на нама, односно да се вакцинишемо, а ми чекамо. У октобру ћемо вероватно имати удар, када ће доћи до скока и хтећемо да се вакцинишемо, а биће касно јер треба 15 до 20 дана да се стекне имунитет“, рекао је Бекић.
Он је навео да вакцинација против сезонског грипа почиње 15. октобра, да би сви старији од 60 година и имунодефицијентни требало да приме вакцину, те да и они који су се вакцинисали против короне могу да се вакцинишу и против грипа
Када је реч о могућем крају епидемије корона вируса подсетио је да је Светска здравствена организација лане најавила да би тај крај могао да се догоди 2023. године.
Навео је међутим да тај крај неће бити онакав какав ми очекујемо, тј. да се инфекција заврши заувек, него да ће она прећи у сезонску и да ћемо имати пикове и борити се против ње вакцинацијом, као што се боримо и против грипа.
ИЗВОР: Танјуг