Поводом Светског дана менталног здравља, у Заводу je организована манифестација Дани отворених врата.
Посетиоци су имали прилику да се упознају са условима живота корисника, са процесом рехабилитације, радно–окупационим третманима и радионицама, а све у циљу инклузије особа са менталним и интелектуалним сметњама.
Светски дан менталног здравља представља најважнију годишњу глобалну кампању намењену подизању свести јавности о значају менталног здравља.
Обележава се на свим континентима, а ове године под слоганом “Нека ментално здравље и добробит постану приоритет за све“.
У акцију обележавања укључио се и Завод за смештај одраслих “Мале Пчелице“, који збрињава 850 душевно оболелих и ментално ометених особа о којима брине 290 запослених.
Завод за смештај одраслих “Мале Пчелице“ је јединствена установа и једна од највећих тог типа на Балкану, која на хуман начин покушава да задовољи све потребе корисника.
Ова установа социјалне заштите је и база за обуку студената Факултета медицинских наука.
У склопу манифестације, посетиоци су могли да виде шта раде корисници на радионицама и радно окупационим терапијама, кроз литерарне и музичке секције.
Ове године Завод за смештај одраслих у Крагујевцу обележава значајан јубилеј, 50 година постојања, па је од почетка 2022. до сада организован низ догађаја, почев од едукације запослених, преко сабора, а у плану је и промоција монографије и филма који ће, кроз живот једне кориснице, приказати и живот Завода од свог оснивања до данас.
Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић.
