Предавање „Од отпада до лекова уз помоћ микроорганизама“ др Јасмине Никодиновић Рунић, научног саветника Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду организовано је на крагујевачком Универзитету.
Последњих деценија производња отпада је масовно порасла у целом свету.
До овакве ситуације је дошло због већег броја становника, економског раста, као и навика потрошача у коповини.
Ако се оваква тенденција настави, очекује се да ће до 2050. године производња чврстог комуналног отпада порасти за око 70 процената, или 0,8 килограма по особи дневно.
У Србији је слична ситуација као у остатку света.
На предавању се говорило и о томе да ли микроорганизми могу да нам помогну, како би у наредним деценијама очистили природу од различитог отпада кроз иновативне био-технилошке процесе.
Још један бенефит иновативних процеса је могућност добијања антибиотика и других лекова, као и вредних материјала попут биопластике, од обрађеног отпада.
Недавно је тим сачињен од 14 научника из три српске институције започео рад на пројекту Био еко лоџикс, али и на реализацији подухвата „Од отпада до нових еко-одрживих биотерапеутика“.
Извештава новинар РТК Иван Ганић.
*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.