Култура: Изложба радова „Војска од теракоте“

У Универзитетској галерији у Крагујевцу отворена је изложба студентских радова Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко уметничког факултета – Војска од теракоте.

Отварање изложбе пратило је предавање на тему – Маузолеј првог кинеског цара, као и традиционално испијање чаја. Изложба је организована у сарадњи са Центром за археологију „Драгослав Срејовић“ Универзитета у Крагујевцу.

На изложби су представљени радови студената основних и мастер академских студија Одсека за примењену и ликовну уметност Филолошко уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. У различитим техникама, форматима, 21 студент одговорио је на тему – Војска од теракоте.

Знаменита некропола мотивисала је студенте сликарства ФИЛУМ-а посветивши своје радове, цртеже и слике чувеном војнику од теракоте.

„Војска од теракоте“ позната је и као „Осмо светско чудо“ један је од најзначајнијих локалитета светске културне баштине. Под заштитом је УНЕСКО-а од 1987.године и представља само део монументалног царског погребног комплекса грађеног у 3. веку пре нове ере.

Војску од теракоте посматрају археолози, историчари, филозофи, којима се отварају путеви истраживања, учења о садашњости и будућности кроз импозантну прошлост.

Изложба је била прилика за подсећање на сарадњу Крагујевца и кинеског града Сијана. На поклоњене предмете граду који су изложени. Доживљај далеког истока неoдвојив је од традиције припремања и испијања чаја. Дегустацију је пратила и прича о протоколу испијања и процедури припреме.

Студентски радови инспирисани темом – Војска од теракоте дефинисани су кроз различите технике презентације и обједињују занимљиве мотиве из кинеске уметности и сликарства. Доступни су у наредном периоду у Универзитетској галерији.

Аутор емисије Слађана Обрадовић Чукарић

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *