Други концерт у оквиру овогодишње, јубиларне 50. Манифестације ОКТОХ настављен је концертом одржаним у Другој крагујевачкој гимназији. Пред публиком су наступили Крагујевачки симфонијски оркестар уз маестра Кристијана Мандеала. Изведена су дела Хајдна и Моцарта.
Диригент Кристијан Мандеал сматра се највећим румунским диригентом данашњице, чија се каријера без прекида развија већ 40 година. У периоду од 1987.до 2009. године, Кристијан Мандеал је радио као генерални музички директор Букурештанске филхармоније и стекао заслуге за њен успон на међународној сцени. Као симфонијски и оперски диригент, наступао је у више од 36 земаља. Сарађивао је са Бечком државном опером, Лондонском филхармонијом, Оркестром Националне академије из Рима, филхармонијама из Токија, Сао Паула, Копенхагена, Москве, Мексико ситија, Београда, Загреба и бројним другим оркестрима.
Спомен парк „Крагујевачки октобар“, традиционалну уметничку манифестацију организује под покровитељством града Крагујевца, Министарства културе, у сарадњи са Музичким центром, Првом и Другом крагујевачком гимназијом. „Октобру хододарје – ОКТОХ“ у свом називу, недвосмислено упућује на слојевито значење-даривање уметности, стваралачких и извођачких дела, крагујевачкој публици у знак сећања на жртве октобра 1941. године. Ове године, 50 по реду.
Публика у Другој крагујевачкој гимназији пратила је наступ Крагујевачког симфонијског оркестра са гостујућим диригентом Кристијаном Мандеалом. Оркестар окупља професионалце из градских музичких установа, односно извођачки састав чине професори, сарадници и студенти ФИЛУМ-а, чланови градског камерног оркестра Шлезингер, професори Музичке школе „Др Милоје Милојевић“, као и гостујући извођачи из осталих градова региона.
Део програма Октобарских свечаности била је и трибина организована у Народној библиотеци „ Вук Караџић“ на тему: „1941. и Срби“. Гост је био др Немања Девић, научни сарадник Института за савремену историју и један од најбољих познавалаца периода Другог светског рата на овим просторима. Говорило се о друштвено политичким приликама које су претходиле рату, као и злочинима који су 1941. године почињени над Србима.
Свако предавање водећег српског историчара др. Немање Девића карактерише велико интересовање публике, која је и овог пута испунила галеријски простор Народне библиотеке „Вук Караџић“ у Крагујевцу. На крају предавања приказани су слајдови са пресудним догађајима и личностима из турбулентне 1941.
Аутор Слађана Обрадовић Чукарић.