„Кафкини парадокси: Како данас читати Кафку“ назив је предавања које је одржао Иван Миленковић у Народној библиотеци „Вук Караџић“ у Крагујевцу.
Предавање је реализовано у сарадњи са Гете Институтом и Чешким центром из Београда и део је манифестације – месец Кафке, којим и крагујевачка библиотека обележава стогодишњицу од смрти Франца Кафке.
Иван Миленковић, по образовању филозоф, по вокацији преводилац, по темпераменту књижевни критичар, уредник је трећег програма Радио Београда. Кафки се враћа деценијама после обавезне средњошколске лектире. Тада га је, како каже атмосфера Кафкиног „Процеса“ удаљила од интересовања за писца. Миленковић му сада приступа аналитички.
Миленковић указује да не треба заборавити да између Кафке и савременог читаоца стоји цео 20 век. Други светски рат, бољшевизам, Холокауст који је Кафка као припадник Јевреја предосетио. Данас читамо савременог Кафку.
Један од највећих писаца 20 века, Франц Кафка рођен је у Прагу 1883.године, а умро је 1924. године. Свет током целе године обележава век од смрти великог аутора, кроз књижевне, ликовне манифестације, филмове, позоришне представе, дискусије о стваралаштву Кафке, творца ремек дела књижевности као што су: „Процес“ „Замак“ „Преображај“. Стилом писања припадао је авангарди, ушао у теорију књижевности, утицао на касније стваралаштво Борхеса, Камија, Маркеса, Сарамага.
Током новембра, посетиоце очекује низ предавања, трибина поводом стогодишњице од смрти Франца Кафке. У галеријском простору Народне библиотеке „Вук Караџић“ отворене су две изложбе. Илустроване сцене из Кафкиног живота укључују мање познате чињенице о аутору, његовој околини, наглашавају ванвременске елементе Кафкиног дела и личности, показујући зашто се још увек сматра релевантним писцем који привлачи читаоце широм света.
Аутор емисије Слађана Обрадовић Чукарић.