Култура: Народни музеј Шумадије – дом завичајне прошлости и савремене уметности

Више од два века траје сакупљање старина и уметнина у Крагујевцу. Више од седам деценија под кровом су Народног музеја Шумадије.

Поводом 75. година рада, у Малом ликовном салону приређена је документарна, мултимедијална изложба аутора Милоша Јуришића, кустоса и директора ове крагујевачке установе културе и стручних сарадника колектива.

Народни музеј Шумадије у Крагујевцу данас, 75 година од оснивања користи укупно десет објеката. Мали је број музеја у земљи који су задужени за толико различитих грађевина, на различитим локацијама, и са толиком површином изложбеног и излагачког простора. Невоља је у томе што велики део старих грађевина не испуњава музеолошке стандарде за адекватну музејску презентацију. Од оснивања, формирања одељења дефинисан је да прикупља, чува, стручно обрађује историјске предмете, који су сведок развоја културе, уметности, живота на територији Шумадије.

Из природне потребе за упознавањем јавности са грађом из крагујевачке историје 19 века, јер је град незаобилазна тачка сећања, простор важан за стварање идентитета модерне Србије, Одељење за историју је 2007. године започело процес ревитализације историјских и уметничких предмета из доба Обреновића које чува у својим фондовима. Реализовани су пројекти из области музејског наслеђа, које више од једне деценије подржава Министарство културе и информисања Републике Србије. Све време у свим одељењима запослени марљиво откривају јавности истраживачке и уметничке пројекте како из прохујалих епоха, тако и садашњости. Мало је простора у овој емисији набројати награде које су пристизале за излагачке подухвате, монографије, књиге, поставке, идеје и манифестације којима је град славио прошлост, музеј и Kрагујевчани заједно са њим.

За изложбу је коришћена фотодокументација и грађа Народног музеја Шумадије а конципирана је као документарна са мултимедијалним сегментима и издвојеним догађајима од значаја за установу и музејску делатност у Крагујевцу од њеног оснивања до данас. Изложба је посвећена свим прегаоцима који су својим радом и трудом допринели очувању културног наслеђа града Крагујевца и Шумадије.

Изложбе које се организују у Народном музеју у Крагујевцу представљају важан сегмент делатности Музеја који јавности презентује не само музејски материјал, већ и области које су резултати широке међумузејске и међународне сарадње и, посебно, област савремене уметности. Збирка одељења за историју уметности поседује 1400 предмета хронолошког оквира од 17 до 21 века, од европских до завичајних уметника. Слике, скулптуре, графике, цртеже, примењену уметност, дигиталне радове, уметничку фотографију. У години претходног јубилеја, када је музеј ушао у седму деценију рада, отворена је нова организациона целина, галерија Николе Коке Јанковића која поставља нове стандарде у музејској делатности, не само у нашој земљи већ и у региону.

У животу Крагујевца, Народни музеј Шумадије није само чувар драгоценог наслеђа културно историјске прошлости, већ и утицајан чинилац у друштвеним, уметничким правцима. Јубилеј  је значајан не само за Kрагујевчане, већ и читав шумадијски округ и Србију.

Народни музеј Шумадије у Крагујевцу основан је пре 75 година као Обласни музеј –Крагујевац. Кроз историју мењао је називе, надлежности  а из њега су настајали и са њим се спајали други музеји. На самом почетку, велику помоћ пружале су колеге из београдских музеја, Српске академије наука и уметности, ентузијaсти, љубитељи старина, Kрагујевчани, обичан народ из околине града. Највећи број предмета Одељење за историју прикупило је путем откупа, од наследника или потомака породица које су имале удела у развоју Крагујевца. Без икаквог материјалног интереса, искрено и поштено, сви људи из сваког села, залагали су се да новоформирани музеј добије што више вредних експоната са терена. Појединци су доносили разне предмете на поклон музеју, грађани поклањали слике, са њива стизали ћупови римских новчића, други упућивали на места где су их проналазили како би се наставило са истраживањем. Тако је откривена и пећина Градац, прво и најстарије палеолитско насеље у Србији. Археолошка збирка Народног музеја Шумадије поседује на стотине хиљада предмета који датирају из праисторије, антике, средњег века. Очување културног наслеђа као памћења овог града, народа и предела је вредност која превазилази границе материјалног, а та вредност почевши од прве музејске ризнице која се налазила у кнежевом конаку до данас свој дом има у Народном музеју Шумадије.

Аутор емисије Слађана Обрадовић Чукарић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *