У Градској галерији „Мостови Балкана“ отворена је изложба скулптура под називом „Преображене форме“ Јулије Дубовац, младе ауторке из Рашке, која је академске студије вајарства завршила на Одсеку ликовних уметности Универзитета у Приштини, односно Косовској Митровици.
На изложби је представљено 12 керамичких скулптура, од којих су 3 зидне.
Ауторка Јулија Дубовац, рођена је 1995. године у Рашки. После завршених основних и мастер академских студија, усавршавала се у Братислави, на Департману за Статуу, објекат и инсталацију. Тренутно је на докторским студијама на модулу Методика наставе, Факултета за образовање учитеља и васпитача, Универзитета у Београду. До сада је остварила две самосталне и била је учесник 16 колективних изложби, од којих су три међународне.
Керамичка скулптура показала се најподеснијом за процес уметничког истраживања преображаја једног материјала у други и превођења једне природне форме у структуру друге, глине у мермер.
Појединачне масе скулптура крећу се од монолитних до линијски истањених. Доминантни облици форме су затворене линије и површине, при чему карактер површине текстура има кључну улогу у преношењу визуелне и тактилне изражајности унутрашње структуре.
Јулија Дубовац је запослена на Факултету уметности Универзитета у Приштини, у Косовској Митровици, Одсеку ликовних уметности.
Представљењем радова Јулије Дубовац, Градска галерија „Мостови Балкана“ почиње овогодишњу излагачку сезону.
Изложба апстрактних скулптура Јулије Дубовац у Градској галерији Мостови Балкана може се погледати до 25. фебруара.
Студентски културни центар Крагујевац расписао је Конкурс за 24. коло едиције “Првенац”. Право учешћа на конкурсу имају аутори старости до 35 година који до сада нису објавили књигу. У обзир долазе песнички, прозни, есејистички, драмски и међужанровски радови. Конкурс је отворен до 15. априла. Имена аутора чије књиге улазе у издавачки план едиције „Првенац“ биће објављена 21. маја.
Радови на уређењу, одржавању и спровођењу мера заштите Спомен парка „Крагујевачки октобар“ одвијају се у континуитету. Очекује се велика акција уређења комплекса, а споменици и хумке обнављају се у оквиру пројеката које одобрава Министарство културе.
Шумарички меморијални комплекс уређен је током целе године. О репрезентативном изгледу брину екипе Сектора зеленило Јавног комуналног предузећа Шумадија. Надлежни из Спомен парка „Крагујевачки октобар“ воде рачуна о свим зонама где се налазе споменици и хумке, и у зависности од њиховог оштећења раде рестаурацију споменика.
Већина спомен обележја у Шумарицама постављана је до 80-тих година прошлог века.
О заштити споменичког наслеђа у Шумарицама, поред Министарства културе и града Крагујевца брине и Завод за заштиту споменика културе, јер су претходних година заједничким пројектом неколико споменика који су били у лошем стању обновили.
Аутор емисије Слађана Обрадовић Чукарић.