Култура: Пуних 50 година од смрти нобеловца Иве Андрића

Прошло је тачно пола века од смрти нобеловца Иве Андрића, 13. марта 1975. године, напустио нас је приповедач, дипломата, класик који се цитира, а како време пролази, тек проучава.

О Андрићевским реченицама, сведеним, а препуним смисла пишу се докторати. Његови романи, приповетке, есеји, испуњени дубоким разумевањем људске природе и историјских околности које обликују људске судбине, инспирисани су превеликим животним искуством. Андрићев успех мотивише генерације писаца да истражују сопствене идентитете, историју и културу кроз књижевност доприносећи богатству и разноликости светске књижевне сцене. Један је од најчитанијих писаца.

Прве радове, Андрић објављује на немачком језику, због политичких ставова и подршке „Младој Босни“ у швајцарском затвору, Андрић проводи неколико месеци. Први роман „На Дрини Ћуприја“, темељи се на истинитим догађајима, једно од најважнијих дела југословенске и светске књижевности писао је у Београду током Другог светског рата. Кроз судбину моста, његовог градитеља, становника, проучавао сложене односе међу људима различитих вера, друштвених слојева. Разлистао је спектар људских емоција, културних промена, учинио дело ванвременским.

Колико је снажна експресија Андрићевих књижевних дела, указује и чињеница, да када се први пут прочита неки од његових романа, прича, ти ликови, те радње, читалачка публика памти током целог живота. Свако ново читање Андрића, потврђује зашто је један од најважнијих светских књижевника.

Андрић је био у приватном животу скроман, повучен, осетио је и изолацију, рат, зебњу, политичке притиске. Наклоњен уметности, пријатељ великих аутора савременика. Успешан каријерни дипломата у једном периоду живота, Андрић стваралачки опус потом неуморно боји причом о свом народу, домовини. Постаје и амбасадор југословенске културе у свету. Своја дела красио је богатим језиком.

Нобелову награду за књижевност, из руке шведског краља Иво Андрић примио је 1961. године. И то, по његовој жељи, уз звуке у то време забрањеног „ Марша на Дрину“ Станислава Биничког, посвећеног српским херојима са Цера и Колубаре. Новчани део Нобелове награде у износу од  око данашњих милион евра, Андрић је у потпуности поклонио Босни и Херцеговини за изградњу библиотека и куповину књига.

Аутор емисије Слађана Обрадовић Чукарић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

One thought on “Култура: Пуних 50 година од смрти нобеловца Иве Андрића”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *