Култура: У КСТ изведена монодрама “Искра“ о животу мајке Николе Тесле

У Књажевско српском театру глумица Маја Колунџија Зорое, извела је монодраму „Искра“ којом је оживљен лик Ђуке Тесле, мајке Николе Тесле. Монодрама је базирана на истинитим чињеницама. Дотиче порекло породице у подножју Велебита и села Смиљан у коме се родио дечак, касније научник који је осветљавањем планете створио 20. век, што је данас и званично признање науке.

Монодрама, чију драматизацију потписује Ружица Васић, гради универзални лик мајке. Никола Тесла је имао посебно емотиван, привржен однос према мајци, о чему сведоче и писма препуна љубави која јој шаље када се отиснуо у свет. Ђука је била изузетно јака жена, мајка четворо деце.

Претпремијера монодраме „Искра“ изведена је у Капетан Мишином здању у Београду, у коме је Тесла био приликом прве и једине посете Србији и која је трајала мање од 24 сата. Премијера је одржана у селу Смиљан, испред цркве Апостола Петра и Павла у којој је крштен Никола Тесла. У Смиљану данас не живи ниједан Србин.

Концертна сезона Универзитетске галерије настављена је наступом виолинисте Матеје Маринковића и пијанисте Нере Скелеџије. Концерт „После сна“ обухватио је најлепше минијатуре Дворжака, Шопена, Вагнера, Дебисија, Грига.

Истакнути уметник Матеја Маринковић је више од тридесет година провео у Лондону, где је стекао међународну репутацију као један од водећих виолиниста и педагога. Током своје каријере, био је награђиван на престижним такмичењима, а више од двадесет пет година предавао је на Краљевској музичкој академији у Лондону.

Овај догађај је био идеална прилика за љубитеље класичне музике да уживају у изузетном програму уметника са богатим интернационалним искуством и раскошним мелодијама.

Циклус под називом „Ја, психотерапија и религија“ којим Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу обележава пун века од рођења академика Владете Јеротића, настављен је гостујућим предавањем професора доктора Жарка Требјешанина, редовног професора Београдског универзитета. Требјешанин је био сарадник, пријатељ академика Јеротића, проучавао је његово стваралаштво.

Академик Милош Ђуран, управник Центра најавио је да се циклус предавања о огромном научном наслеђу академика Владете Јеротића наставља у наредном периоду гостовањем др Стефана Јеротића, психолога.

Аутор Слађана Обрадовић Чукарић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *